כלי עבודה חשמליים או נטענים... מה מתאים לך?

בין אם אתם מחפשים לבנות את ערכת הכלים הביתית שלכם או שאתם בעלי מקצוע, כנראה שיצא לכם להתלבט בין רכישת כלים חשמליים לבין כלים נטענים ואילו הכי מתאימים עבורכם.

Hunter 07.12.21

כלים חשמליים וכן נטענים מציעים יתרונות ייחודיים שמשתנים בהתאם למיקום המשימה או לסוג העבודה הנדרשת. במדריך זה נעמוד על ההבדלים המשמעותיים בין הכלים וננסה לעזור לכם להבין מה הכי מתאים לכם ולסגנון העבודה שלכם כך שתוכלו לבצע את הרכישה הטובה ביותר עבורכם.

על מה בעצם ההבדלים העיקריים בין כלי חשמלי לנטען?

הניידות וחוסר התלות בשקעי חשמל של כלים נטענים היו תמיד יתרון ברור ומשמעותי אך חיי הסוללה הגבילו לעתים קרובות את הכוח והביצועים הכוללים שלהם. ההתקדמות הטכנולוגית של ייצור סוללות ומנועים לכלים נטענים בשנים האחרונות יצרו מצב שבו כלים אלו יכולים לעבוד זמן רב יותר, להתקרב בעוצמתם לזו של הכלים החשמליים ובנוסף, עקב הוזלה משמעותית במחירים, ניתן היום להחזיק מס' רב של סוללות ובכך בעצם לבטל החיסרון של זמן עבודה מוגבל עם הכלי.

בעוד שרבים מהכלים החזקים ביותר, כמו משחזות זווית ומשורים למיניהם, הם עדיין כלי חשמל המצריכים חיבור לשקע, רשימת הכלים הנטענים הולכת וגדלה ככל שטכנולוגיית יצור הסוללות ממשיכה להשתפר. ככל שטכנולוגיית הסוללות מתפתחת, יצרנים רבים מתמקדים כעת בייצור כלים אלחוטיים יותר בקטגוריות כלים שבאופן מסורתי היו מונעים ע"י חיבור חוטי לחשמל או על ידי מנוע בנזין. כיום, טכנולוגיית הכלים הנטענים יכולה להציע כוח זהה או, במקרים מסוימים, אפילו חזק יותר מאשר כלים חשמליים או כלי בנזין.

כלים נטענים: 

יתרונות:

טכנולוגיית סוללה רבת עוצמה

כמעט כל כלי נטען מגיע כיום עם סוללת ליתיום-יון. סוללות אלו מספקות כוח רב שאינו פוחת עם הזמן במידה שהסוללה מתוחזקת כראוי. הכלים בדרך כלל קלי משקל ומאפשרים עבודה ממושכת בפחות מאמץ. יתרון נוסף הוא כאשר קונים מספר כלים מאותו יצרן – ניתן להשתמש באותן סוללות למגוון רחב של כלים.

ניידות:

מכיוון שאין צורך בחיבור לשקע חשמל, כלי אלחוטי מציע גמישות וניידות רבה יותר. כאשר עובדים על מספר פרויקטים או במקומות צרים, כלים אלחוטיים מאפשרים לך לתמרן ולנוע בחופשיות ללא סכנה של מעידה או הסתבכות של כבל. ניידות זו מהווה יתרון ברור לכל משפץ ביתי או קבלן שצריכים לנוע בתדירות גבוהה באתרי עבודה או במקומות בהם אין גישה לשקע חשמל.

אחסון:

בנוסף לניידות שלהם, כלים נטענים בדרך כלל נוחים יותר לאחסון מאשר כלים חוטיים. לעתים קרובות הם מגיעים עם מזוודות או תיקים לאחסון הכלי והסוללות הנלוות לו.

חסרונות:

חיי סוללה

אפילו הסוללה החזקה ביותר תתרוקן בשלב מסוים וזה עלול לעלות בזמן עבודה יקר. עובדים יכולים לשכוח להטעין סוללה לאחר המשמרת שלהם או לאבד סוללה לחלוטין. ביצועי הכלים החשמליים האלחוטיים מתחילים לסבול גם כשהסוללה מתרוקנת. במצב כזה הכלים שלך לא יספקו את אותה עוצמת עבודה.

משקל ונפח:

הנוחות והניידות של סוללה מחוברת לכלי מוסיפה משקל ונפח. בעוד שרוב סוללות הליתיום-יון הן קלות משקל, המשקל אכן תלוי בכלי ובמתח ההפעלה שלו – סוללות V40 ישקלו יותר מסוללות V18 וכן הלאה. העקרון הוא שעם יותר כוח מגיע יותר משקל והחזקת כלים אלחוטיים כל היום עלולה לגרום ללחץ ועייפות למרות שהם מציעים את הניידות הדרושה לך.

כלים חשמליים:

יתרונות:

עוצמה, זמינות ואמינות

הדבר הטוב ביותר בכלים חשמליים הוא שהם מחוברים לאספקת חשמל קבועה, כך שלעולם לא נגמר להם מקור הכוח. הביצועים שלהם לא ייפגעו כמו כלי נטען לאחר שהסוללה תתחיל להתרוקן. כלים חשמליים כמעט תמיד יוכלו להציע מומנט גדול יותר מאשר כלי אלחוטי המבצע את אותה פונקציה.

זמן עבודה

זמן העבודה של כלים נטענים משתנה בהתאם ליצרן, לסוללה ועוצמת השימוש. כלי חשמלי יכול לפעול כל זמן שצריך לא הגבלה כלשהי. בנוסף, ישנם סוגי כלים במתפקדים טוב יותר באופן משמעותי ככלים חשמליים (מסורי שולחן למשל) ותפעול כלים שכאלו קל יותר מאשר מקביליהם הנטענים.

חסרונות:

ניידות מוגבלת

בעוד כלי חשמלי מספק כוח אמין ורציף, הוא גם מגביל את הניידות שלך ומחייב אותך לעבוד בקרבת שקע - גם אם אתה משתמש בכבל מאריך. כבלי חשמל ומאריכים הפזורים על הרצפה יוצרים סרבול נוסף ומהווים סיכון בטיחותי לנפילה. בנוסף, בעבודה עם כלים חשמליים בעלי להב, ניתן לחתוך כבלים בטעות ובכך ליצור סכנה בטיחותית וכן להשבית את הכלי.

קשה לאחסן

כליים חשמליים יכולים להיות אתגר לאחסנה בגלל כבל ההזמנה שלהם. קבלנים ואנשי מקצוע רבים חייבים להקפיד על האופן שבו הם מאחסנים ושומרים על כלים, בדגש על הכבלים שלהם.

לסיכום:

בחירה מוצלחת של סוג הכלי המתאים ביותר עבורך תלויה בסוג עבודה ובתדירות השימוש בכלי. בעוד שכלים חשמליים מעניקים לך אמינות וכוח מתמשך, הם לוקים בחסר בהשוואה לכלים נטענים בכל הנוגע לניידות ונוחות. כלים נטענים מייצרן איכותי יחזיקו מעמד זמן רב לפני שהכוח שלהם יתחיל לדעוך וכן, ניתן לעשות שימוש במספר סוללות כך שזמן העבודה גם הוא בעצם בלתי מוגבל. בעניין עוצמת הכלי, הכלים הנטענים המודרניים מצליחים לייצר עוצמות והספקים הדומים מאד לאלו החשמליים, אם עדיין ישנו יתרון קל בתחום זה לטובת הכלים החשמליים.

אנו מקווים שהצלחנו לתת מידע שימושי ולעזור לכם להגיע להחלטה הנכונה ביותר עבורכם בכל הנוגע לרכישת כלי עבודה חשמלים/נטענים.