איך להכין תערובת דלק למנוע 2 פעימות ולמה בכלל צריך את זה?

הכנת תערובת למנועי 2 פעימות יכולה להיות טריקית... אבל לא למי שקורא את המדריך הבא :)

Hunter 23.08.22

למה צריך בכלל תערובת 2 פעימות?

רוב כלי הבנזין המשמשים לעבודה (מסורי שרשרת, מכסחות דשא וכו') בעלי מנוע 2 פעימות בגלל היתרונות הרבים שלו כמו משקל נמוך, כוח מתפרץ ותחזוקה קלה. החיסרון העיקרי של מנוע 2 פעימות הוא שבניגוד למנוע 4 פעימות – אין לו מערכת שמן ייעודית ונפרדת, ולכן יש צורך להזין את השמן ישירות למערכת הדלק בכל שימוש מחדש על מנת שהחלקים הנעים יקבלו שימון ראוי והכלי יתפקד בצורה תקינה.

מהי תערובת 2 פעימות?

תערובת זו, המשלבת בנזין ושמן, נקראת "תערובת 2 פעימות" והיא בעצם הדלק המניע מנועים אלו. את התערובת מכינים במיכל נפרד לפני תדלוק הכלי מסיבות של נוחות, בטיחות וגם כי אם נבצע טעות בעת ההכנה, נוכל להכין תערובת חדשה בקלות ולא נצטרך להתאמץ ולרוקן את מיכל הדלק של הכלי עצמו.

איך מכינים את התערובת?

הכנת התערובת היא בעצם פעולה פשוטה של ערבוב בנזין ושמן ביחס מסוים. בגדול היחס להכנת התערובת הוא 3% שמן מכלל נפח הבנזין. יחס זה עובד על רוב הכלים, אך תמיד מומלץ לקרוא את חוברת ההפעלה של הכלי שלכם ולוודא מה היחס המדויק המומלץ ע"י היצרן (היחסים נעים בין 2.5% -4%).

סוג השמן – ישנם כמה וכמה סוגים שונים של שמנים למנועי 2 פעימות ולכן חשוב לקרוא את חוברת ההפעלה ולוודא שאתם משתמשים בסוג השמן המומלץ על ידי יצרן הכלי. שימוש בשמן לא נכון עלול לגרום נזק לכלי ולקצר את חיי המנוע.

עכשיו תכלס – איך מכינים תערובת:

אם נרצה להכין 1 ליטר של תערובת, כל מה שנצטרך לעשות זה לערבב 1 ליטר בנזין עם 30 מיליליטר שמן. קל ונוח לחשב את כמות השמן (3%) כאשר מכינים תערובת בנפח עגול (1 ליטר, 2 ליטר וכו').

 

טיפ מנצח:

חלק מהכלים מגיעים עם כלי ייעודי העוזר למדוד את כמות השמן שיש לערבב עם הבנזין, אך לא מעט משתמשים מאבדים אותו עם הזמן ומתקשים במדידת כמות השמן הנכונה. במיוחד עבור מצבים אלו הכנו לכם טיפ זהב להכנת תערובת גם במידה ואין כלי מדידה זמין.

נשוב לדוגמה של הכנת 1 ליטר תערובת – לשם כך יש צורך ב:

1 ליטר בנזין, שניתן למדוד בקלות באמצעות בקבוק שתיה ריק בנפח זה ו30 מיליליטר שמן.

לצורך מדידת השמן נוכל להשתמש בחפצים שנמצאים לנו באופן זמין בבית:

כוס צ'ייסר – כוס צ'ייסר סטנדרטית מכילה 30 מיליליטר נוזל ותתאים לנו בול.

2 כפות – כף סטנדרטית מכילה 15 מיליליטר של נוזל, כך שאם נמדוד 2 כפות נקבל 30 מיליליטר שמן.

 

סיכום:

שימוש בתערובת שהוכנה בצורה נכונה יאפשר שימון תקין של המנוע ושמירה על תפקודו וכן על אורך חייו.  אנו מקווים שמדריך קצר זה עשה לכם קצר סדר בכל הקשור לצורך ולאופן הכנת תערובת 2 פעימות על מנת להבטיח שימוש נכון ובטיחותי בכלי הבנזין שלכם.